Atacantul Marcus Berg și-a anunțat retragerea de la naționala Suediei

• 09 Iulie 2021 19:11

Atacantul Marcus Berg și-a anunțat vineri retragerea de la reprezentativa de fotbal a Suediei, transmite presa internațională, scrie AGERPRES.

Berg, care pe 17 august va împlini 35 de ani, are 24 de goluri în 90 de partide pentru naționala cu care a ajuns până în sferturi de finală la Cupa Mondială 2018. Atacantul a evoluat în toate cele patru meciuri ale Suediei de la EURO 2020. Selecționata scandinavă a fost eliminată de Ucraina în optimi de finală (1-2 după prelungiri).

Berg a marcat un gol și a pasat decisiv la a doua reușită a Suediei în victoria 2-0 în fața României, pe Arena Națională din București, pe 15 noiembrie 2019, în preliminariile EURO 2020.

După despărțirea de echipa rusă FC Krasnodar, Berg a revenit în această vară la o formație din țara sa, IFK Goteborg, unde a mai jucat la începutul carierei.