Atac masiv al Rusiei asupra Kievului: Cel puțin 9 persoane au decedat, iar alte 63 au fost rănite, dintre care 6 copii

  • 24 Aprilie 07:57
Atac masiv al Rusiei asupra Kievului: Cel puțin 9 persoane au decedat, iar alte 63 au fost rănite, dintre care 6 copii Sursa Foto: News.ro

Cel puțin nouă persoane au fost ucise și 63 rănite, inclusiv copii, într-un atac cu rachete rusești asupra capitalei Ucrainei, au anunțat miercuri seară serviciile de urgență ale țării, președinția ucraineană acuzându-l pe președintele rus că are „doar dorința de a ucide”, informează AFP, citată de News.ro.

Într-un bilanț care a continuat să crească pe parcursul nopții, autoritățile au oferit o cifră provizorie de „nouă persoane ucise, 63 rănite, dintre care 42 au fost spitalizate, inclusiv șase copii”, acuzând „Rusia că a lansat un atac masiv asupra Kievului”, notează sursa citată.

„Kievul este atacat de rachete inamice”, au scris autoritățile militare din capitala ucraineană pe canalul lor Telegram.

Autoritățile militare au raportat inițial pagube materiale în cel puțin două cartiere ale orașului și au îndemnat locuitorii să se adăpostească.

Jurnaliștii AFP au auzit primele explozii puternice care răsunau în jurul orașului, precum și zboruri ale dronelor deasupra capitalei ucrainene.

Un jurnalist AFP a văzut aproximativ zece locuitori care s-au refugiat într-un adăpost la subsolul unei clădiri rezidențiale imediat ce a sunat alerta antiaeriană.

Ultimul atac cu rachete asupra Kievului a avut loc la începutul lunii aprilie.

În orașul Harkov, primarul acestuia, Igor Terejov, a anunțat de asemenea „atacuri repetate cu rachete” asupra orașului său, fără a menționa deocamdată vreo victimă.

Pe de altă parte, într-o declarație pe Telegram, Andrii Iermak, șeful administrației președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a denunțat faptul că „Rusia atacă Kievul, Harkovul și alte orașe cu rachete și drone”.

Președintele rus Vladimir „Putin își arată doar dorința de a ucide”, a spus el.

El a cerut ca „focul să înceteze” și ca „atacurile asupra civililor să înceteze”.

La Washington, președintele american Donald Trump l-a atacat violent miercuri pe omologul său ucrainean, acuzându-l că a făcut remarci „incendiare” despre Crimeea, anexată de Rusia în 2014, într-un moment în care a declarat că un acord cu Moscova era „foarte aproape”.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
8,29
Nori împrăștiați
Umiditate:88 %
Vint:1,03 m/s
Tue
10
Wed
10
Thu
12
Fri
13
Sat
14
Arhivă Radio Chișinău