Astăzi începe „Reuniunea Teatrelor Naționale” la Chișinău (PROGRAM)

  • 17 Septembrie 2015 09:30
Astăzi începe „Reuniunea Teatrelor Naționale” la Chișinău (PROGRAM)

În perioada 17-27 septembrie Chișinăul va găzdui „Reuniunea Teatrelor Naționale” - cel mai mare eveniment teatral al anului 2015 în Republica Moldova.

În cadrul acestuia, șase teatre naționale din România și Republica Moldova își vor prezenta producțiile: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași, Teatrul Național „Ion Luca Caragiale” București, Teatrul Național Radiofonic Bucureștiși Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău.

La eveniment și-au anunțat prezența regizori de renume: Silviu Purcărete, Ion Caramitru, Agnieszka Korytkowska - Mazur, Mircea Cornișteanu, Cristian Hadji-Culea, Claudiu Goga, Alexandru Vasilache, Dragoș Mușoiu și Horia Suru.

Printre actorii celebri care vor fi prezenți la Chișinău în această perioadă se numără:  Claudiu Bleonț, Marian Râlea, Constantin Chiriac, Ilie Gheorghe, Ion Colan, Haruna Condurache, Teodor Corban, Lari Giorghescu, Petru Hadârcă, Silvia Luca, Monica Ardeleanu, Ada Lupu,și alții.

O secțiune aparte a evenimentului o va constitui audiția spectacolelor radio de teatru – documente, dedicate unor destine adevărate, modele în lupta de rezistență anticomunistă sau mari personalități ale vieții culturale, în montarea și prezentarea Teatrului Național Radiofonic din București.

Evenimentul găzduit de Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău, este organizat cu sprijinul Institutului Cultural Român din București, Institutului Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chișinău, Ministerului Culturii din România și a Ministerului Culturii din Republica Moldova.

Programul complet al reuniunii poate fi consultat mai jos sau pe site-ul: www.eminescu.md.

 

Programul reuniunii:

 

Sala Mare a Teatrului Național „Mihai Eminescu”

17 septembrie

18.30 Casa de pe graniță de Sl. Mrozek, regia Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău

18 septembrie

18.30 Așteptându-l pe Godot de Samuel Beckett, regia Silviu Purcarete,Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu

19 septembrie

20.00O furtună de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

20 septembrie

18.30O furtună de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

21 septembrie

19.00 O noapte furtunoasă de Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornișteanu, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

22 septembrie

19.00 O noapte furtunoasă de Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornișteanu, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

23 septembrie

18.30 Vizita bătrânei doamne de Friedrich Durrenmatt, regia Claudiu Goga, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Iași

24 septembrie

18.30 Colivia de Georges Feydeau, regia Cristian Hadji-Culea, Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Iași

25 septembrie

19.00Dumnezeu se îmbracă de la second-hand de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

26 septembrie

19.00 Dumnezeu se îmbracă de la second-hand de Iulian Margu, regia Ion Caramitru, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

27 septembrie

18.00 Filumena Marturano sau divorț  în stil italian de Eduardo De Filippo, regie Alexandru Vasilache, Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Chișinău

 

 

Sala „ANTRACT” a Teatrului Național „Mihai Eminescu”

20 septembrie

11.00 Șase autori în căutarea unui personaj de Val Butnaru, regia Petru Hadârcă, Teatrul Național Radiofonic din București

21 septembrie

11.00 Craiova, mon amour! de Vlad Mugur, regia Cistian Munteanu, Teatrul Național Radiofonic din București

22 septembrie

11.00 Icoana unei vieți. Credință și ctitorie de părintele Zosim Oancea, regia Gavriil Pinte,  Teatrul Național Radiofonic din București

23 septembrie

11.00 Amintiri din viață. 20 de ani în Siberia după Anița Nandriș-Cudla, regie Petru Hadârcă, Teatrul Național Radiofonic din București

24 septembrie

11.00 Mărturii de Elisabeta Rizea, regie Attila Vizauer, Teatrul Național Radiofonic din București

25 septembrie

11.00 Hronicul găinarilor de Aureliu Busuioc, regie Petru Hadârcă, Teatrul Național Radiofonic din București

26 septembrie

11.00 Taina iubirii după părintele Arsenie Boca, regia Nicolae Mărgineanu, Teatrul Național Radiofonic din București

 

 

Sala Studio „Valeriu Cupcea” a Teatrului Național „Mihai Eminescu”

19 septembrie

17.00 D-le și frate Eminescu de Constantin Chiriac, Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu

21 septembrie

17.00 Spargerea de Răzvan Petrescu, regie Dragoș Mușoiu, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

22 septembrie

17.00 Spargerea de Răzvan Petrescu, regie Dragoș Mușoiu, Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova

25 septembrie

17.00 20 ani în Siberia după Anița Nandriș-Cudla, regie Sorin Misirianțu, Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

26 septembrie

17.00 ActOrchestra de Creație colectivă, regie Horia Suru

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
23
Cer senin
Umiditate:53 %
Vint:3,1 m/s
Sun
22
Mon
17
Tue
17
Wed
19
Thu
21

Curs oficial BNM 12 Iulie 2020

MDL RATĂ TREND
EUR 19.4633 -0.0000
USD 17.1929 -0.0000
RON 4.0207 -0.0000
UAH 0.6382 -0.0000
RUB 0.2429 -0.0000
Arhivă Radio Chișinău