Astăzi, 22 martie, este marcată Ziua Mondială a Apei. Tematica din acest an este „Apa și egalitatea de gen”

  • 22 Martie 10:40
Astăzi, 22 martie, este marcată Ziua Mondială a Apei. Tematica din acest an este „Apa și egalitatea de gen”

În fiecare an, la data de 22 martie, comunitatea internațională marchează World Water Day (Ziua Mondială a Apei), o inițiativă lansată de United Nations (ONU) în anul 1993, cu scopul de a atrage atenția asupra importanței apei dulci și asupra necesității gestionării durabile a resurselor de apă.

Această zi oferă oportunitatea de a reflecta asupra rolului vital al apei în menținerea vieții, dezvoltarea economică, protecția ecosistemelor și bunăstarea societății. Tema pentru anul 2026 este: „Water and Gender” (Apa și egalitatea de gen). Această temă evidențiază legătura dintre accesul la apă, sanitație și egalitatea de gen, subliniind rolul important al femeilor și fetelor în gestionarea apei și impactul pe care lipsa apei sigure îl are asupra lor.

Ideea principală este Campania globală care promovează mesajul: „Where water flows, equality grows” („Unde curge apa, crește
egalitatea”). Aceasta subliniază faptul că:

  • femeile și fetele sunt adesea cele mai afectate de lipsa apei și a
    serviciilor de sanitație
  • în multe comunități ele sunt responsabile de colectarea apei pentru
    gospodărie;
  • totuși, ele sunt încă insuficient reprezentate în procesele de decizie și
    management al resurselor de apă.

Resursele acvatice din Republica Moldova reprezintă totalitatea apelor de suprafață și a apelor subterane existente pe teritoriul țării și constituie o componentă esențială a mediului natural și a dezvoltării economice. Aceste resurse sunt utilizate pentru alimentarea cu apă potabilă, agricultură, industrie, piscicultură și pentru menținerea echilibrului ecosistemelor. Apele de suprafață includ râurile, lacurile și rezervoarele de acumulare. În Republica Moldova există peste 3600 de râuri și râulețe, cu o lungime totală de circa 16.000 km.

În prezent, situația hidrologică pe râul Nistru, principala sursă de apă pentru Republica Moldova, evidențiază tot mai clar vulnerabilitatea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice și al presiunilor antropice. Recent, Guvernul Republicii Moldova a instituit stare de alertă de mediu pe bazinul Nistrului pentru o perioadă de aproximativ 15 zile, ca măsură preventivă pentru protejarea populației și monitorizarea situației hidrologice și ecologice.

Această decizie a fost luată în urma semnalării unui episod de poluare cu substanțe petroliere, care a impus intensificarea monitorizării calității apei și aplicarea unor măsuri suplimentare pentru prevenirea impactului asupra mediului și sănătății populației. Starea de alertă va permite autorităților să intensifice intervențiile tehnice, să instituie unele restricții temporare privind captarea și utilizarea apei în sectoarele unde analizele indică depășiri ale valorilor admise și să mobilizeze rapid resursele suplimentare. Această situație demonstrează încă o dată cât de fragile sunt resursele de apă și subliniază importanța protejării acestora printr-o gestionare responsabilă, cooperare regională și utilizarea rațională a apei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
26,81
Cer acoperit de nori
Umiditate:57 %
Vint:3,28 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău