Ashleigh Barty va fi adversara Simonei Halep în sferturi de finală la Madrid (WTA)

• 08 Mai 2019 18:00

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, locul 9 mondial, va fi adversara româncei Simona Halep în sferturile de finală ale turneului de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, după ce a trecut în optimi de kazaha Iulia Putințeva, cu 4-6, 6-1, 6-2,scrie Agerpres.

Barty, 23 de ani, cap de serie N. 9, s-a impus după două ore și cinci minute. Putințeva are 24 de ani și este locul 43 WTA.

Halep (27 de ani) s-a calificat fără probleme în sferturi în capitala Spaniei, după o victorie cu 6-0, 6-0 în fața slovacei Viktoria Kuzmova. Românca este campioană la Madrid în 2016 și 2017.

Halep a fost învinsă de Barty la primul său meci în 2019, cu 6-4, 6-4, în optimile turneului de la Sydney. Halep se impusese în primele două confruntări cu australianca, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal și 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.

Sursa:Agerpres