Armă și cartușe, depistate la postul vamal Palanca

  • 09 Ianuarie 10:57
Armă și cartușe, depistate la postul vamal Palanca

Funcționarii postului vamal de frontieră Palanca au supus controlului de specialitate un mijloc de transport de model VW Passat, care se deplasa din Republica Moldova spre Ucraina.

La volanul automobilului se afla un cetățean ucrainean, în vârstă de 23 de ani. Deși acesta a declarat că nu transportă bunuri pasibile declarării, în urma controlului vamal a fost depistată o armă de model „EKOL Viper 3”, împreună cu 9 cartușe de calibru 4 mm, disimulate în interiorul mijlocului de transport.

Arma și cartușele au fost ridicate, iar cazul este documentat în continuare în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și aplicării măsurilor legale ce se impun.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
34,1
Cer senin
Umiditate:40 %
Vint:4,06 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
24
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău