Aproape 300 de adresări la Unitatea de Primiri Urgențe, înregistrate în primele două zile ale Paștelui
-
13 Aprilie 14:30
În ultimele 48 de ore, respectiv în ziua de Paște și a doua zi de Paște, Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Institutului de Medicină Urgentă (IMU) a înregistrat un număr total de 285 de adresări. Dintre acești pacienți, 43 au necesitat spitalizare pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.
Cea mai mare adresabilitate a fost către medicul ortoped-traumatolog, care a consultat 69 de pacienți. Acesta a fost urmat de medicul chirurg, cu 33 de pacienți, medicul chirurg oro-maxilo-facial – 23 de adresări, medicul neurochirurg – 12 pacienți, medicul urolog – 11 pacienți și medicul microchirurg – 9 pacienți.
În aceeași perioadă, au fost consultați și investigați pacienți proveniți din 3 accidente rutiere. Pentru 2 dintre aceste cazuri a fost activată echipa multidisciplinară „trauma team”, având în vedere gravitatea leziunilor.
Pe parcursul acestei perioade, au fost efectuate de urgență 10 intervenții chirurgicale
Majoritatea cazurilor care au necesitat internare au fost reprezentate de pacienți cu pancreatite cronice în acutizare și colecistite cronice, precum și de pacienți cu traumatisme suferite la domiciliu, în special în urma căderilor de la propria înălțime sau de pe scară.
Reprezentanții instituției îndeamnă populația să manifeste prudență sporită în perioada sărbătorilor, în special în ceea ce privește alimentația și activitățile casnice, pentru a preveni situațiile care pot duce la urgențe medicale.

