Alina Stremous, în top-10 la Cupa Mondială de biatlon de la Antholz

• 24 Ianuarie 2022 08:54

Biatlonista Alina Stremous a a încheiat cu o clasare în top 10 ultimul concurs din cadrul Cupei Mondiale dinaintea Jocurilor Olimpice de iarnă care vor începe pe 4 februarie la Beijing, China, transmite Radio Chișinău.

În cursa de mass-start desfășurată duminică, 23 ianuarie, la etapa de Cupa Mondială de la Antholz-Anterselva (Italia), Alina Stremous a ocupat locul 9, cel mai bun rezultat din cariera profesională a sportivei originare din Rusia care din 2020 evoluează pentru Rep. Moldova pe arena internațională. Cu două zile mai devreme, în cadrul aceleiași etape din Italia, ea s-a clasat pe locul 14 în cursa individuală pe distanța de 15 km.

Alina Stremous va participa la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, alături de alți trei biatloniști din Rep. Moldova - Alla Ghilenko, Mihail Usov și Maksim Makarov.

Cea mai bună biatlonistă din Rep. Moldova este Natalia Levcenkova care la Jocurile Olimpice de iarnă din 2006 de la Torino, s-a clasat pe locul 8 în cursa individuală.