Alerta de la Judecătoria Buiucani – falsă. Ședința în dosarul lui Plahotniuc, amânată

  • 26 Septembrie 14:45
Alerta de la Judecătoria Buiucani – falsă. Ședința în dosarul lui Plahotniuc, amânată

Alerta cu bombă anunțată astăzi la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, s-a dovedit a fi falsă. Ședința, la care urma să fie examinată cauza în care este învinuit Vlad Plahotniuc, a fost amânată pentru luni.

Ofițerul de presă al Direcției de poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic, a precizat pentru IPN că apelul la serviciul de urgență 112 a fost efectuat la ora 09:42 de către un bărbat.

Imediat după alertă, forțele de ordine s-au deplasat la fața locului, au încercuit zona și au evacuat toate persoanele aflate în incinta instanței. Ulterior, poliția a extins perimetrul de securitate.

Svetlana Scripnic a precizat că, în urma verificărilor nu a fost depistat niciun obiect explozibil.

Citiți și: Alerta cu bombă la Judecătoria Buiucani, unde urma să fie examinat dosarul lui Plahotniuc

 

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
15,52
Cer senin
Umiditate:75 %
Vint:6,17 m/s
Sat
12
Sun
13
Mon
11
Tue
11
Wed
8
Arhivă Radio Chișinău