Alegeri 2016 | Reguli clare: Ce NU trebuie să conțină materialele electorale

  • 06 Octombrie 2016 03:04
Alegeri 2016 | Reguli clare: Ce NU trebuie să conțină materialele electorale

Spoturile electorale ale candidaților la funcția de președinte al Republicii Moldova nu trebuie să conțină „tertipuri de imagini sau sunete, limbaj licențios sau injurii care lezează onoarea și demnitatea persoanei, calomnii, îndemnuri la ură națională, rasială sau religioasă, incitare la violență publică în masă”, se arată într-un comunicat al Comisiei Electorale Centrale.

De asemenea, mesajele candidaților nu trebuie să  incite  la acțiuni care au drept scop răsturnarea sau schimbarea prin violență a orînduirii de stat sau prin încălcarea prin violență a integrității Republicii Moldova, la acțiuni extremiste sau teroriste.

În același context, sunt interzise montajele dacă schimbă esența mesajului inițial și ca rezultat lezează onoarea, demnitatea concurentului electoral, insistă CEC.

În cazul agitației electorale prin intermediul radio-difuzorilor naționali și utilizării materialelor de arhivă, acestea trebuie să fie însoțite, în mod clar, de mențiunea „Arhiva”, care trebuie să fie ușor sesizabilă. Materialele respective nu pot fi utilizate în cazul în care denaturează sensul lor inițial, se mai arată în comunicatul CEC.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Istoria la pachet cu Gheorghe Cojocaru
Meteo Chișinău
22,18
Nori împrăștiați
Umiditate:28 %
Vint:2,73 m/s
Tue
18
Wed
20
Thu
19
Fri
20
Sat
22
Arhivă Radio Chișinău