Alegeri 2016 | Inna Popenco a depus o cerere la CEC cu privire la Ilan Șor

  • 04 Octombrie 2016 20:00
Alegeri 2016 | Inna Popenco a depus o cerere la CEC cu privire la Ilan Șor

Candidata Mișcării Ravnopravie la funcția de președinte Inna Popenco a depus o cerere la Comisia Electorală Centrală privind înregistrarea în calitate de persoană de încredere a liderului formațiunii, primarul de Orhei Ilan Șor.

Inna Popenco susține că s-ar afla în condiții inegale în raport cu alți concurenți electorali, deoarece președintele partidului care a desemnat-o în calitate de candidat, Ilan Shor, se află în arest la domiciliu și nu poate lua parte la campania electorală.

Pe facebook, aceasta scrie că transmis o scrisoare deschisă și la misiunea OSCE din Republica Moldova.

Inna Popenco, s-a lansat oficial luni, 3 octombrie, în campania electorală în fața Curții de Apel Chișinău unde era programată o nouă ședință de judecată în dosarul Ilan Șor. Instanța a respins însă demersul apării care a cerut cercetarea în libertate a primarului de Orhei. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Dor de izvor cu Maria Mocanu
Meteo Chișinău
35,78
Câțiva nori
Umiditate:37 %
Vint:2,52 m/s
Tue
28
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Sat
22
Arhivă Radio Chișinău