Agenția Servicii Publice devine responsabilă de mecanismul 2%

  • 27 Decembrie 2018 11:21
 Agenția Servicii Publice devine responsabilă de mecanismul 2%

Agenția Servicii Publice (ASP) va recepționa cererile de participare la mecanismul desemnării procentuale și va întocmi lista beneficiarilor în acest sens.

Conform noilor prevederi, lista beneficiarilor în drept să participe la desemnarea procentuală se va întocmi anual și se va publica pe pagina web oficială ASP până la data de 31 decembrie a anului pentru care se face desemnarea, transmite IPN.

Pe 21 decembrie curent, a intrat în vigoare legea prin care atribuțiile privind desemnarea procentuală trec de la Ministerul Justiției către ASP. În luna aprilie curent, în contextul reformei inițiate de Guvern privind concentrarea serviciilor publice într-o singură instituție de stat, ASP a preluat de la Ministerul Justiției și competența de înregistrare a organizațiilor necomerciale.

 

 

 

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Dor de izvor cu Maria Mocanu
Meteo Chișinău
24,96
Cer fragmentat
Umiditate:27 %
Vint:0,99 m/s
Sat
20
Sun
20
Mon
18
Tue
23
Wed
22
Arhivă Radio Chișinău