Aeronavele britanice Typhoon au ajuns în România

  • 27 Aprilie 2017 11:27
Aeronavele britanice Typhoon au ajuns în România

Astăzi se desfășoară la Baza aeriană Mihail Kogălniceanu, ceremonia de sosire a detașamentului britanic în vederea executării serviciului de poliție aeriană.

Patru aeronave Typhoon ale Forțelor Aeriene Regale ale Marii Britanii au sosit luni, 24 aprilie, la baza aeriană din Mihail Kogălniceanu.

Aeronavele și detașamentul britanic format din aproximativ 150 de militari (piloți și personal tehnic) vor executa, alături de aeronavele MiG-21 Lancer și militarii Forțelor Aeriene Române, misiuni de poliție aeriană în perioada 1 mai - 31 august.

Misiunile de poliție aeriană desfășurate în comun vor contribui la dezvoltarea capacității de reacție și descurajare, precum și la consolidarea interoperabilității dintre forțele aeriene române și britanice.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
16,67
Cer senin
Umiditate:61 %
Vint:3,94 m/s
Sun
20
Mon
21
Tue
22
Wed
22
Thu
18
Arhivă Radio Chișinău