Activitatea posturilor vamale moldo-ucrainene, sistată temporar din cauza unor probleme tehnice

  • 08 Noiembrie 2025 13:40
Activitatea posturilor vamale moldo-ucrainene, sistată temporar din cauza unor probleme tehnice

Serviciul Vamal informează că la această oră, posturile vamale moldo-ucrainene cu control comun și-au sistat temporar activitatea, iar în celelalte puncte de trecere circulația este limitată.

Potrivit Serviciului Vamal, partea ucraineană nu poate accepta mijloacele de transport spre control, din cauza unor probleme tehnice în sistemele informaționale ale autorităților de control din Ucraina.

Autoritățile din Republica Moldova se află în dialog cu instituțiile de resort din statul vecin, care au anunțat că întreprind acțiuni pentru remedierea situației în cel mai scurt timp.

Între timp, sunt luate măsuri pentru gestionarea fluxului de călători, astfel încât disconfortul să fie redus la minimum.

Serviciul Vamal face apel la înțelegere și răbdare din partea persoanelor care planifică traversarea frontierei și va reveni cu informații actualizate imediat ce apar modificări.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
16,63
Câțiva nori
Umiditate:82 %
Vint:0,32 m/s
Tue
24
Wed
22
Thu
22
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău