A fost semnat un acord de înfrățire între două localități din R. Moldova și România

  • 24 Ianuarie 10:00
A fost semnat un acord de înfrățire între două localități din R. Moldova și România

În ajunul celebrării a 167 de ani de la Unirea Principatelor Române din 1859, cunoscută drept „Mica Unire”, două localități din Moldova istorică au făcut un pas simbolic spre consolidarea relațiilor dintre ele. Orașul Sângera, din municipiul Chișinău, și comuna Ciurea, din județul Iași (România), au semnat un acord de înfrățire.

Documentul a fost semnat de primarul orașului Sângera, Valeriu Popa, și de primarul comunei Ciurea, Cătălin Lupu, transmite Moldpres.

Acordul vizează dezvoltarea unei cooperări durabile între cele două comunități, prin schimburi de experiență și implementarea unor proiecte comune în beneficiul cetățenilor.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Cer fragmentat
Umiditate:79 %
Vint:1,66 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău