35 de lucrători medicali sunt infectați cu COVID-19 în R.Moldova
-
27 Martie 2020 19:34
În Republica Moldova, 35 de cadre medicale sunt contaminate cu noul coronavirus, anunță autoritățile din sănătate.
Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, din numărul total de lucrători medicali contaminați, nouă sunt medici, 19 sunt felceri și asistente medicale, iar șapte sunt infirmiere. Infectat cu COVID-19 este și un șofer.
12 dintre lucrătorii medicali sunt din cadrul Spitalului Clinic Republican, 16 din cadrul Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Spitalicească, restul lucrătorilor activând în cadrul instituțiilor medico-sanitare municipale și raionale.
Potrivit datelor ministerului Sănătății, în prezent sunt confirmate 199 de cazuri de infecție cu noul tip de coronavirus. Totodată, au fost înregistrate două decese provocate de COVID-19 și cinci cazuri tratate. Alte 134 de persoane sunt suspectate că ar fi infectate cu COVID-19.

