23 de bombe au fost descoperite într-o pădure din Căușeni

  • 26 Februarie 2019 15:21
 23 de bombe au fost descoperite într-o pădure din Căușeni

Explozive care datează din perioada celui de-al Doilea Război Mondial au fost lichidate în raionul Căușeni, de către geniștii Batalionului „Codru” de la Negrești, transmite IPN.

Explozibilele au fost descoperite de către locuitorii satului Plop-Știubei, în pădurea din apropriere. Au fost identificate 23 de bombe de la aruncător și trei proiectile de artilerie.


De la începutul anului, geniștii au executat peste zece misiuni de deminare, în cadrul cărora au lichidat 72 de obiecte explozive, pe întreg teritoriul țării.

 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
29,02
Nori împrăștiați
Umiditate:40 %
Vint:4,74 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
30
Arhivă Radio Chișinău