20 de ani de la destrămarea Uniunii Sovietice
-
11 Iulie 2013 11:47
Astăzi s-au împlinit 20 de ani de la destrămarea Uniunii Sovietice. La 8 decembrie 1991, președintele rus Boris Elțîn și omologii săi din Ucraina și Belarus au semnat actul de deces al Uniunii Sovietice, imperiu care, timp de aproape 70 de ani, a avut o i
Astăzi s-au împlinit 20 de ani de la destrămarea Uniunii Sovietice. La 8 decembrie 1991, președintele rus Boris Elțîn și omologii săi din Ucraina și Belarus au semnat actul de deces al Uniunii Sovietice, imperiu care, timp de aproape 70 de ani, a avut o influență majoră asupra întregii lumi.
15 state se eliberau de sub puterea sovietică și, teoretic, își incepeau drumul pe cont propriu. Doar trei state foste sovietice au reușit să intre în Uniunea Europeana și NATO.
Despre destrămarea Uniunii Sovietice și ce a urmat ne relatează Valentin Buda

