16 localități au rămas fără curent electric

  • 23 Mai 2013 20:01
16 localități au rămas fără curent electric

Șaisprezece localități din raioanele Hâncești, Nisporeni, Strășeni, Orhei, Cahul, Cantemir și Cimișlia rămân fără energie electrică în urma intemperiilor din ultimele zile.

De asemenea, acoperișurile a aproximativ  20 de case din raionul Dubăsari au fost deteriorate de vânt, transmite IPN.

Potrivit Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale, nu au parțial curent electric locuitorii satelor Buțeni și Fârlădeni din raionul Hâncești și orașul Cornești. De asemenea, au rămas  fără lumină localitățile Măgurele și Poiana din raionul Ungheni și satele Bălăurești, Seliște și Ciubești din raionul Nisporeni.

Terenuri agricole și gospodării înnămolite au fost înregistrate în 3 localități din raionul Strășeni și raionul Dubăsari.

Furtuna din după-amiaza zilei de ieri, a doborât 7 arbori în capitală, trei dintre care au căzut peste automobile. Nimeni nu a fost accidentat.

Tags

Alte Noutati

LIVE: În zori
Meteo Chișinău
11,63
Cer acoperit de nori
Umiditate:83 %
Vint:5,13 m/s
Sun
19
Mon
19
Tue
18
Wed
20
Thu
21
Arhivă Radio Chișinău