„Bodyguarzii” demnitarilor vor primi SPOR la salariu

  • 15 Septembrie 2016 15:35
„Bodyguarzii” demnitarilor vor primi SPOR la salariu

Militarii, dar și angajații din serviciul apărării naționale, securității statului și ordinii publice care activează în regim de alertă pentru protejarea deminitarilor de stat vor primi un spor la salariu de 35 la sută.

Un proiect de lege în acest sens a fost aprobat în ședința de astăzi a Guvernului. Documentul se referă la personalul obligat să intervină în regim de alertă, la orice oră de zi sau de noapte, și peste orele normale ale programului pentru asigurarea securității persoanelor beneficiare de protecție de stat.

În prezent angajații Serviciului sunt remunerați cu un salariu mediu de 4.700 de lei. În primii cinci ani de activitate aceștia primesc un salariu de 3.800 de lei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
16,63
Câțiva nori
Umiditate:82 %
Vint:0,32 m/s
Tue
24
Wed
22
Thu
22
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău