VIDEO | Sheriff Tiraspol, campioană pentru a 15-a oară

• 31 Mai 2017 09:16

Sheriff Tiraspol a câștigat al 15-lea titlu de campioană după ce a învins-o pe Dacia Chișinău în „meciul de aur” disputat marți seara pe stadionul Zimbru din Capitală în urma loviturilor de departajare.

Tiraspolenii au deschis scorul în prima repriză prin Vitalie Damașcan (min. 37), iar jucătorii Daciei a egalat în repriza secundă prin căpitanul echipei, Veaceslav Posmac (min. 73). Scorul de 1-1 s-a menținut și după reprizele de prelungiri, astfel că soarta meciului de aur s-a decis la penaltiuri unde ”viespile” au marcat de trei ori la rând, iar ”lupii galbeni” au ratat de tot atâtea ori.

Sheriff și Dacia au jucat ”meciul de aur” și în sezonul precedent, iar tiraspolenii au câștigat cu scorul de 1:0.

Sheriff Tiraspol a cucerit în acest sezon și Cupa Moldovei, având în palmares 9 trofee de acest fel.