VIDEO | Sfîntul Gheorghe Suruceni a cucerit Supercupa Moldovei la fotbal

• 27 Iunie 2021 09:17

Sfîntul Gheorghe Suruceni a cucerit în premieră Supercupa Moldovei la fotbal în disputa cu campioana Sheriff Tiraspol la penalty-uri, după ce s-a salvat de la înfrângere în prelungirile partidei jucate sâmbătă seara, 26 iunie, la Bălți.

Echipa din Suruceni a fost condusă de Sheriff cu 1:0 în min. 53 (Lovro Bizjak, penalti) apoi a egalat pin Sidy Sagna două minute mai târziu, însă tiraspolenii au trecut din nou în avantaj în min. 84 după un gol al lui Alexandr Belousov. Elevii lui Serghei Cebotari au salvat meciul în prelungiri, când Artiom Litveacov a reușit golul egalizator. La loviturile de departajare, ”sfinții” au fost mai preciși, scor 4-2.

Astfel, după ce a învins-o pe Sheriff, la fel la penalty-uri, în Cupa Moldovei, în urmă cu mai puțin de o lună, Sfîntul Gheorghe se impune în fața campioanei și în Supercupă, câștigând în premieră în acest an două trofee.