Victorie pentru campioana Moldovei în Europa League: Sheriff a învins-o cu 5-1 pe BATE Borisov

• 11 August 2023 08:43

Sheriff Tiraspol a învins-o cu 5-1 pe BATE Borisov în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Europa, transmite IPN.

David Ankeye (minutele 12, 46) și Momo Yansane (90+3, 90+6) au reușit câte o dublă, iar Cedric Badolo (32) și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Golul de onoare al bielorușilor a fost marcat de Sidi Bane în minutul 50. Meciul retur va avea loc pe 17 august la stadionul Varosi din Ungaria.

Sheriff ar putea juca în play-off-ul Ligii Europa cu învinsa dintre Klaksvik (Insulele Feroe) și Molde (Norvegia). În turul meciului din Liga Campionilor formația din Insulele Feroe s-a impus cu 2-1.