Victorie cu emoții în debutul lui Cristiano Ronaldo la Juventus

• 19 August 2018 09:12

Juventus Torino a obținut o victorie cu emoții, 3-2 pe terenul lui Chievo, la debutul fotbalistului său portughez Cristiano Ronaldo, sâmbătă, în primul meci din etapa inaugurală a Serie A. Meciul de la Verona, ce a consemnat debutul lui Ronaldo, s-a desfășurat în condiții de securitate sporită. El a jucat bine în repriza a doua și ar fi putut înscrie.

Atacantul de 33 de ani s-a despărțit în această vară de Real Madrid după nouă sezoane și s-a transferat la Juventus Torino în schimbul a 112 milioane de euro, amintește Agerpres.

Juventus a deschis foarte devreme scorul, în minutul 3, prin Sami Khedira. Gazdele au egalat prin Mariusz Stepinski (38) și au trecut în avantaj prin Emanuele Giaccherini, din penalty (56). Juve a restabilit egalitatea după un autogol al lui Mattia Bani (75).

În finalul timpului regulamentar, arbitrul nu a validat un gol al lui Juve după ce a consultat VAR, reluările arătând că Ronaldo a făcut henț.

„Bătrâna doamnă” a punctat decisiv prin Federico Bernardeschi după o fază creată de Alex Sandro (90+3).

Majoritatea partidelor au loc duminică, luni fiind programat epilogul etapei, Atalanta - Frosinone.