Valeriu Duminică a fost eliminat de la Universiada Mondială

• 06 Iulie 2015 10:40

Valeriu Duminică a fost eliminat duminică, 5 iulie, din concursul de judo din cadrul Universiadei Mondiale de la Gwangju din Coreea de Sud.

Moldoveanul a învins în calificări sportivi din Argentina și Ungaria, iar în sferturi a cedat în fața unui judoka sud-coreean.

Tot ieri, înotătoarele Alina Bulmag și Tatiana Chișcă au evoluat în serii la 100 metri bras fără a reuși calificarea în faza următoare. Ele vor mai lua parte la cursele de 50 și 200 metri bras.

Cei patru arcași moldoveni vor evolua astăzi în rundele eliminatorii. În runda de clasament, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Dan Olaru, locul 17 (654 puncte). Alexandra Mirca a ocupat poziția a 26-a, iar Dmitri Dancov și Oleg Lacutco s-au clasat pe locurile 31 și 53, respectiv.