Ungaria marchează înăbușirea revoltei anti-sovietice din 1956

  • 04 Noiembrie 2020 12:14
Ungaria marchează înăbușirea revoltei anti-sovietice din 1956

Steagul național al Ungariei din fața Parlamentului din Budapesta a fost înălțat și apoi coborât în bernă cu onoruri militare miercuri pentru a marca înăbușirea revoltei anti-sovietice din 4 noiembrie 1956, scrie agenția oficială de presă ungară MTI, citată de Agerpres.

La ceremonie, care marchează o zi națională de doliu, a fost prezent Tibor Benko, ministrul apărării, și Ferenc Korom, comandantul forțelor armate.

Cetățenii au fost invitați să aprindă lumânări la muzeul Casa Terorii în timpul zilei și în cursul serii în fața bazilicii Sfântul Ștefan din Budapesta. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Istoria la pachet cu Gheorghe Cojocaru
Meteo Chișinău
30,69
Cer fragmentat
Umiditate:37 %
Vint:2,45 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
30
Wed
28
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău