Un nou eșec pentru naționala de fotbal a Republicii Moldova

• 28 Martie 2018 11:11

Naționala de fotbal a Republicii Moldova a suferit al treilea eșec în meciurile amicale disputate de la începutul anului 2018.

Marți seara, pe stadionul Pierre Brisson din Beauvais, oraș din nordul Franței, reprezentativa țării noastre a fost învinsă într-un meci internațional de Coasta de Fildeș care s-a impus cu scorul de 2-1.

Roger Assalé a deschis scorul în min.20,  iar cu puțin timp înainte de pauza dintre cele două reprize Nicolas Pépé (min.44) a dublat avantajul ivoirienilor.

În repriza secundă, tricolorii au redus din handicap prin Artur Ioniță (min.59).

Naționala antrenată de Alexandru Spiridon a ajuns astfel la a treia înfrângere în acest an după 0-1 cu Coreea de Sud (27 ianuarie), 0-3 cu Arabia Saudită (26 februarie) și 1-2 cu Coasta de Fildeș. Tricolorii au înregistrat și o remiză, 0-0 cu Azerbaijan (30 ianuarie).