Un cetățean ucrainean și-a achiziționat trei certificate de naștere pentru minori în scopul facilitării circulației
-
30 Martie 14:13
![Un cetățean ucrainean și-a achiziționat trei certificate de naștere pentru minori în scopul facilitării circulației Un cetățean ucrainean și-a achiziționat trei certificate de naștere pentru minori în scopul facilitării circulației](https://media.radiochisinau.md/image/202403/640x360/235107-194810.jpg)
În data de 29 martie 2024, un cetățean ucrainean s-a prezentat în punctul de trecere a frontierei comun Palanca-Maiaki-Udobnoe și a solicitat azil pe teritoriul Republicii Moldova.
Poliția de Frontieră transmite că persoana a fost supusă verificărilor suplimentare, în timpul cărora au fost identificate trei certificate de naștere pentru minori în posesia sa. Prin utilizarea tehnicii specializate, s-a descoperit că aceste documente prezintă indicii de falsificare.
Străinul a recunoscut că își procurase certificatele contra unei sume de 10 000 de grivne fiecare, în scopul de a le folosi pentru a trece posturile de control de pe teritoriul Ucrainei, demonstrând astfel că este tatăl a trei minori și facilitându-și astfel circulația.
Actele au fost ridicate și transmise la expertiză, iar străinul a fost preluat de către IGM.