UEFA deschide o anchetă disciplinară pentru meciul Italia - Croația

• 18 Noiembrie 2014 17:29

Uniunea europeană de fotbal a decis să deschidă o investigație disciplinară pentru incidentele de la meciul Italia - Croația (scor 1-1),  disputat pe stadionul milanez Giuseppe Meazza, în preliminariile Euro-2016, după ce au fost aruncate artificii, iar arbitrul olandez Bjorn Kuipers a întrerupt de două ori partida, pentru 2 minute în prima repriză, 5 minute în…

Uniunea europeană de fotbal a decis să deschidă o investigație disciplinară pentru incidentele de la meciul Italia - Croația (scor 1-1),  disputat pe stadionul milanez Giuseppe Meazza, în preliminariile Euro-2016, după ce au fost aruncate artificii, iar arbitrul olandez Bjorn Kuipers a întrerupt de două ori partida, pentru 2 minute în prima repriză, 5 minute în a doua, informează Agerpres,

Potrivit UEFA, în ce privește Italia vor fi examinate aruncările de petarde și lansarea de artificii, iar Croația va fi anchetată pentru comportamentul rasist, nesportiv al suporterilor săi, care au și aruncat obiecte pe teren. În total au fost arestați la acest meci 17 suporteri.

Cazul va fi abordat de Comisia de Control, Etică și disciplină pe 11 decembrie.