Turcia amenință Franța

  • 24 Ianuarie 2012 09:20
Turcia amenință Franța

Turcia a amenințat că va impune sancțiuni permanente împotriva Franței, dacă președintele Nicolas Sarkozy va semna un proiect de lege care prevede că negarea genocidului comis de trupele turcești împotriva armenilor în primul război mondial reprezintă o i

Turcia a amenințat că va impune sancțiuni permanente împotriva Franței, dacă președintele Nicolas Sarkozy va semna un proiect de lege care prevede că negarea genocidului comis de trupele turcești împotriva armenilor în primul război mondial reprezintă o infracțiune penală.

În declarații făcute după ce Senatul de la Paris a aprobat proiectul de lege, miniștrii turci au descris votul drept "injust, iresponsabil și complet lipsit de respect". Ambasadorul Turciei în Franța, Tahsin Burcuoglu, a declarat că votul ar putea cauza o "ruptură totală" a relațiilor între cele două țări.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
21,63
Cer senin
Umiditate:47 %
Vint:1,5 m/s
Wed
21
Thu
21
Fri
19
Sat
20
Sun
21
Arhivă Radio Chișinău