Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Istanbul (WTA)

• 21 Aprilie 2021 19:40

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, miercuri, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova cu 7-6 (6), 6-4, scrie Agerpres.

Cîrstea (31 ani, 67 WTA) a obținut victoria după o oră și 45 de minute, profitând și de cele 14 duble greșeli făcute de adversara sa.

În primul set s-a mers cap la cap, în ciuda celor șase break-uri făcute, însă Cîrstea a salvat trei mingi consecutive de set la 6-5 pentru adversară. În tiebreak, Sorana a făcut trei puncte la rând la scorul de 3-3, a fost egalată, 6-6, ratând și ea trei mingi de set, dar a reușit să mai câștige două puncte, care i-au adus victoria (8-6).

În actul secund, primele două ghemuri au fost făcute cu serviciul, apoi au urmat șapte break-uri, dar Cîrstea și-a fructificat serviciul apoi și a încheiat conturile (6-4).

Potapova (20 ani, 76 WTA) a învins-o pe Cîrstea în primul lor duel, cu 6-4, 6-7 (5), 7-5 în 2019, în sferturi la Budapesta.

Românca și-a asigurat un cec de 5.800 dolari și 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Fiona Ferro (Franța) și Vera Zvonareva (Rusia).

O altă jucătoare română, Ana Bogdan, va juca joi în optimi contra cehoaicei Barbora Krejcikova, cap de serie numărul cinci.

Sursa:Agerpres