Tenis: Simona Halep, victorie dificilă în primul tur la Praga, după o pauză de aproape 6 luni

• 11 August 2020 18:36

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a obținut o victorie dificilă, cu 6-1, 1-6, 7-6 (7-3), marți, în prima rundă a turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, la aproape șase luni de la ultimul său meci oficial.

Halep (28 ani) a reușit să câștige după două ore și 31 de minute de mare luptă, la a șaptea minge de meci.

Meciul a fost unul cu o desfășurare atipică, fiecare jucătoare câștigând categoric câte un set, Halep cu 6-1 pe primul, Hercog cu același scor pe al doilea, după ce a fost mai agresivă și a variat mai mult loviturile. În decisiv, un set foarte echilibrat, Halep a avut 3-1 și 5-3, dar nu a profitat de avantajul creat, a ratat trei mingi de meci la 5-4 și alte trei la 6-5, iar apoi s-a ajuns în tiebreak. Hercog a condus cu 2-1, dar Halep a câștigat patru puncte consecutive (5-2), iar în cele din urmă a încheiat conturile cu 7-3.

Românca a comis nu mai puțin de 8 duble greșeli în acest meci, la șase luni de la ultima sa partidă, finala câștigată la Dubai pe 22 februarie, 3-6, 6-3, 7-6 (5) cu kazaha Elena Rîbakina. Hercog a avut 4 duble greșeli, fiecare a reușit 29 de mingi direct câștigătoare, dar slovena a avut ceva mai multe erori neforțate, 42-39.

Halep o conduce acum pe Hercog (29 ani, 46 WTA) cu 3-1 în meciurile directe. Primele două victorii au venit în 2019, în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2, și în optimi la Eastbourne, cu 6-1, 4-6, 6-3. Slovena s-a impus la primul lor duel, în 2009, la Sofia (ITF), în primul tur, cu 7-6 (3), 1-6, 6-2.

Simona Halep, principala favorită a turneului, va juca în optimi contra cehoaicei Barbora Krejcikova (24 ani, 118 WTA), care a dispus cu 6-4, 6-3, marți, de Patricia Țig (26 ani, 86 WTA), într-o oră și 47 de minute. Românca a comis nu mai puțin de 8 duble greșeli în acest meci.

Krejcikova a mai învins-o Pe Țig în 2016, la Australian Open, în primul tur, cu 7-6 (5), 6-7 (1), 6-3, iar românca s-a impus în 2019, în primul tur la Karlsruhe, cu 6-3, 6-4.

Halep și-a asigurat un cec de 3.150 de dolari și 30 de puncte WTA, iar Țig va primi 2.300 dolari și un punct WTA. Ambele vor evolua și la dublu.

Monica Niculescu și Raluca Olaru, favoritele numărul patru la dublu, s-au calificat în sferturile de finală, după 1-6, 6-3, 12-10 cu perechea Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Elixane Lechemia (Franța).

Niculescu și Olaru și-au asigurat un cec de 1.980 dolari și 60 puncte WTA la dublu, iar în faza următoare vor înfrunta câștigătoarele din meciul Ana Bogdan/Patricia Țig și Lidia Morozova (Belarus)/Iana Sizikova (Rusia).