Tenis de masă. Dublul feminin format din românca Bernadette Szocs și Sofia Polcanova, jucătoare născută în Chișinău, a câștigat aurul Campionatului European

• 19 August 2022 09:07

Românca Bernadette Szocs (27 de ani) și Sofia Polcanova (27 de ani), născută în Chișinău, dar care reprezintă Austria în competițiile internaționale, au devenit campioane europene la tenis de masă la dublu feminin.

Perechea Szocs - Polcanova a câștigat cu scorul de 3-0 (pe seturi 18-16, 11-9, 11-9) finala de la Munchen cu româncele Elizabeta Samara (33 de ani) și Andreea Dragoman (22 de ani).

În semifinale, Bernadette Szocs și Sofia Polcanova au câștigat tot cu 3-0 meciul cu Maria Xiao, Spania, și Adina Diaconu.

Pentru Bernadette Szocs, este a doua medalie de la această ediție a Europenelor, după cea de la dublu mixt, unde a jucat alături de Ovidiu Ionescu.