Sportivii de judo din R. Moldova au obținut locuri de frunte la Campionatul European de Judo Veteran 2023
-
15 Iunie 2023 09:30
![Sportivii de judo din R. Moldova au obținut locuri de frunte la Campionatul European de Judo Veteran 2023 Sportivii de judo din R. Moldova au obținut locuri de frunte la Campionatul European de Judo Veteran 2023](https://media.radiochisinau.md/image/202306/640x360/218579-181846.jpg)
În perioada 8 - 11 iunie în localitatea Podčetrtek din Slovenia s-a desfășurat Campionatul European de Judo Veteran 2023. În cadrul competiției au participat 658 de sportivi din 37 de țări, printre care și reprezentanții Republicii Moldova, informează Federația de Judo a Republicii Moldova.
Datorită rezultatelor obținute în cadrul concursului, R. Moldova s-a clasa pe locul 9.
Sportivii participanți, au reușit să obțină următoarele următoarele locuri de frunte:
- Muhtar Murtazaliev – locul I;
- Piotr Curu – locul I;
- Constantin Brînza – locul I;
- Viorel Marinescu – locul II;
- Iurie Leu – locul II;
- Mihail Malear – locul III;
- Vladimir Preguza – locul III;
- Ruslan Canțir – locul III;
- Alexandr Ciuș – locul III.
„Felicitări tuturor participanților pentru evoluție și rezultatele obținute. Un adevarat erou al Judoului din Republica Moldova, este Muhtar Murtazaliev, - Vicepreședinte al Federația de Judo a Republicii Moldova, Președinte al Comisiei pe Veterani și triplu campion european la veterani. Dumnealui, zilnic, face antrenament cu Lotul Național de Judo, alături de judoka de top a Republicii Moldova. Deasemenea, Muhtar Murtazaliev contribuie și se implică activ in toate proiectele de susținere și promovare a Judo-ului autohton. Suntem mindri de echipa Judo a Republicii Moldova”, menționează Federația în mesajul său.