Spitalul Ministerului Sănătății nu va mai trata pacienții infectați cu COVID-19. Care este cauza
-
06 Mai 2020 18:32
După data de 18 mai, Spitalului Clinic al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale nu va mai trata pacienți infectați cu COVID-19.
Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, care a precizat că decizia a fost luată din cauza lansării tratamentului la domiciliu a bolnavilor cu forme ușoare de COVID-19 și, prin urmare, numărul pacienților internați în această instituție s-a redus.
„Din momentul în care am lansat tratamentul la domiciliu a formelor ușoare de COVID-19, sigur că, fluxul de pacienți în cadrul, nu doar a acestei instituții, dar în general, în cadrul mai multor instituții medicale spitalicești, s-a diminuat. În cadrul Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății, la momentul actual, se află în tratament 43 de pacienți. După finalizarea tratamentului acestora, ministerul planifică, începând cu data de 18 mai, reluarea activității spitalului după profilul său general”, a menționat Viorica Dumbrăveanu.
Potrivit datelor ministerului Sănătății, de la mijlocul lunii martie, când a fost activată ca instituție medicală cu profil COVID, în cadrul acestui spital au fost internate 1443 de persoane, dintre ei doar la 338 le-a fost confirmat virusul COVID-19.

