Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Montreal

  • 27 Iulie 2016 09:02
Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Montreal

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în runda a treia a turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2.413.663 dolari, marți, după ce a dispus cu 6-2, 6-3 de australianca de origine rusă Daria Gavrilova.

Halep (24 ani), finalista de anul trecut a turneului, s-a impus într-o oră și 17 minute în fața adversarei de 22 de ani (locul 45 WTA).

Românca se impusese în primul duel cu Gavrilova, anul trecut, 2-6, 6-1, 6-2 în turul al doilea la Indian Wells (hard), fiind învinsă anul acesta cu 6-3, 4-6, 6-3 în turul al doilea la Roma (zgură).

Halep și-a asigurat un cec de 27.790 dolari și 105 puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre Karolina Pliskova (Cehia) și Sara Errani (Italia).

Errani (29 ani, 25 WTA) a dispus în primul tur de Aleksandra Wozniak (Canada), cu 6-4, 7-6 (4), iar Pliskova (24 ani, 17 WTA) a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Katerina Bondarenko (Ucraina), cu 3-6, 6-2, 7-5. Errani și Pliskova s-au înfruntat de două ori până acum și și-au împărțit victoriile.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Lumina cuvântului * Muzică
Meteo Chișinău
30,52
Cer senin
Umiditate:43 %
Vint:0,45 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău