Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 din Dubai

• 17 Februarie 2022 09:02

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat miercuri, 16 februarie, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai dotat cu premii totale de 768.680 de dolari.

Conform Agerpres, Simona Halep a învins-o pe românca Elena-Gabriela Ruse cu 6-3, 6-2.

Fostul lider mondial, Simona Halep, a condus ostilitățile tot timpul, având 2-0 în primul set și 3-0 în actul secund.

Ruse (24 ani, 59 WTA), venită din calificări, reușise un rezultat de senzație în primul tur, 6-3, 5-7, 6-4 cu spaniola Paula Badosa (5 WTA), prima sa victorie în fața unei jucătoare din top 10.

Simona Halep, campioană în 2015 și 2020 la Dubai, a câștigat și primele sale meciuri directe cu Ruse, anul trecut la Transylvania Open, în primul tur, cu 6-1, 6-2, și anul acesta la Melbourne Summer Set 1, în optimi, cu 6-2, 6-1.

Ruse rămâne cu un cec de 9.000 de dolari și 80 de puncte WTA, în timp ce Halep și-a asigurat 17.500 de dolari și 100 de puncte WTA. Halep se află pentru a patra oară în sferturi la Dubai.

Următoarea adversară a Simonei va fi tunisianca Ons Jabeur, care a trecut în optimi de americanca Jessica Pegula, cu 6-3, 6-1.

Halep și Jabeur (27 ani, 10 WTA) s-au înfruntat până acum de două ori, scorul fiind egal, 1-1.