Simona Halep, în semifinalele Australian Open după un joc impresionant. Românca a reușit o serie de 11 game-uri consecutive, într-un meci care a durat doar 53 de minute

• 29 Ianuarie 2020 07:26

Simona Halep a trecut cu forța unui uragan de Anett Kontaveit, în sferturile de finală de la Australian Open, scor 6-1, 6-1, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Melbourne. Românca a reușit o serie de 11 game-uri consecutive, într-un meci care a durat doar 53 de minute.

Potrivit Digi24.ro, adversara Simonei Halep în semifinalele Australian Open 2020 va fi Garbine Muguruza, din Spania, locul 32 WTA, care a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (30 WTA) în două seturi, 7-5, 6-3, într-o oră și 35 de minute.

Jucătoarea spaniolă născută în Venezuela, în vârstă de 26 de ani, este câștigătoare la Roland Garros în 2016 și la Wimbledon în 2017, dar niciodată nu a ajuns în semifinale la Melbourne. Ea are șapte titluri la simplu și a fost pentru scurt timp și lider WTA, în 2017, după ce a câștigat la Wimbledon.

Simona Halep și Garbine Muguruza s-au întâlnit de cinci ori până acum, iar spaniola conduce cu 3-2, toate victoriile acesteia fiind pe hard, în timp ce succesele româncei sunt pe zgură.