Sheriff Tiraspol, egal în Feroe în turul play-off-ului Europa League

• 25 August 2023 10:32

Campioana Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol, a încheiat aseară la egalitate, în deplasare, cu campioana Insulelor Feroe, KÍ Klaksvík, scor 1-1, în primul meci din play-off-ul Ligii Europa, transmite MOLDPRES.

Potrivit Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), returul va avea loc pe 31 august, la Tiraspol.

Sheriff a jucat ieri meciul cu numărul 160 în cupele europene. Bilanț: 49 victorii, 45 egaluri, 66 înfrângeri. Golaveraj 149-169.

În ediția din acest an a cupelor europene, Sheriff a mai jucat două etape preliminare de Champions League. În primul tur, campioana Republicii Moldova a trecut de Farul Constanța (România) cu scorul general de 3-1: 0-1 în deplasare și 3-0 (după prelungiri) la Tiraspol. Iar în turul doi a fost eliminată de campioana Israelului, Maccabi Haifa, după 1-0 acasă și 1-4 (1-2), în prelungiri, în deplasare.

De asemenea, campioana Moldovei a trecut în turul 3 preliminar al Ligii Europa de gruparea BATE Borisov, 5-1 acasă și 2-2 în deplasare.