Secretarul general al Parlamentului va avea atribuții de gestionare a bugetului instituției legislative

  • 16 Decembrie 2021 13:24
Secretarul general al Parlamentului va avea atribuții de gestionare a bugetului instituției legislative

Secretarul general al Parlamentului va avea atribuții de gestionare a bugetului Parlamentului. Deputații au votat în prima lectură, cu 62 de voturi, proiectul de modificare a Regulamentului Parlamentului.

Modificările vor oferi Secretarului general și atribuția de angajare/eliberare a funcționarilor publici ai Secretariatului Parlamentului.

”Proiectul de lege a fost elaborat în vederea eficientizării procesului de asigurare a gestiunii resurselor umane și de implementare a politicilor de personal, precum și a asigurării gestiunii resurselor bugetare, a activității financiar-economice a Parlamentului”, a argumentat președinta Comisiei juridice, numiri și imunități, Olesea Stamate.

Secretarul general va informa semestrial și la necesitate Biroul permanent despre cheltuielile efectuate.

PROIECTUL de lege urmează a fi supus votului în lectura finală.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
2,24
Cer senin
Umiditate:80 %
Vint:3,09 m/s
Thu
11
Fri
12
Sat
12
Sun
8
Mon
7
Arhivă Radio Chișinău