Școlile din Bălți trec temporar la învățământul online, pe fondul alertei de mediu

  • 16 Martie 16:04
Școlile din Bălți trec temporar la învățământul online, pe fondul alertei de mediu

Gimnaziile și liceele din Bălți vor trece temporar la învățământ online începând de marți, 17 martie. Decizia a fost anunțată de primarul, Alexandr Petkov, în contextul stării de alertă de mediu, instituită în bazinul fluviului Nistru.

Grădinițele își vor continua activitatea în regim obișnuit. În context, edilul a făcut apel la părinți, elevi și cadre didactice să manifeste înțelegere față de această măsură temporară, transmite IPN

Decizia urmează să fie aprobată oficial în cadrul ședinței Comisiei pentru situații excepționale a municipiului Bălți, convocată în cursul zilei de luni.

Pe bazinul Nistrului a fost instituită luni stare de alertă de mediu pentru 15 zile. Decizia a fost luată de Guvern la ședința extraordinară de duminică, după apariția unei unde continue de poluare cu produse petroliere.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Agenda globală
Meteo Chișinău
24,96
Cer acoperit de nori
Umiditate:47 %
Vint:1,63 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
24
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău