Savanții au reușit să îmbunătățească activitatea cerebrală a unui bărbat care și-a petrecut 15 ani în comă
-
29 Septembrie 2017 11:22
Un bărbat de 35 de ani care se afla într-o stare vegetativă de 15 ani în urma unui accident de mașină a prezentat primele semne de conștiență după ce neurochirurgii au implantat un stimulator al nervului vag în pieptul acestuia.
Noua descoperire infirmă ipoteza anterioară conform căreia dacă afecțiunile conștienței persistă mai mult de 12 luni sunt ireversibile. Science Daily notează că prin stimularea nervului vag, specialiștii din cadrul Institut des Sciences Cognitives Marc Jeannerod din Lyon, Franța, conduși de cercetătoarea Angela Sirigu, au demonstrat că prezența pacientului poate fi îmbunătățită, notează Descoperă.
Nervul vag conectează creierul către alte zone ale corpului inclusiv intestinele. Acesta este important în momentul trezirii, vigilenței și a altor funcții esențiale. Pentru a testa abilitatea stimulatorului nervului vag, specialiștii au selectat un caz dificil pentru a se asigura că îmbunătățirea nu poate fi pusă pe seama norocului. Specialiștii au căutat un pacient aflat într-o stare vegetativă de mai bine de un deceniu fără a prezenta semne de îmbunătățire.
După o lună de stimulare a nervului vag, atenția, mișcările și activitatea cerebrală a pacientului s-au îmbunătățit. Bărbatul a început să răspundă la comenzi simple, imposibil de realizat anterior. De exemplu, putea urmări un obiect cu privirea și își putea mișca capul. De asemenea, mama sa a declarat că abilitatea lui de a sta treaz în timp ce terapeutul îi citea s-a îmbunătățit.
"Plasticitatea cerebrală și recuperarea funcțiilor cerebrale sunt posibile chiar și atunci când nu mai există speranță," a afirmat Angela Sirigu.
Îmbunătățirile au fost observate și în timpul analizei activității cerebrale. Un semnal teta EEG, important pentru deosebirea stării de conștiență de cea vegetativă, a crescut semnificativ în zonele creierului legate de mișcare, senzație și conștientizare.

