S-a încheiat Campionatul Național al Sportului Studențesc din Republica Moldova. Cine a urcat pe podium?

• 09 Martie 15:59

Echipa Universității de Stat de Educație Fizică și Sport a devenit campioană la proba de fotbal în sală din cadrul Campionatului Național al Sportului Studențesc. În finală, studenții de la U.S.E.F.S. au învins categoric echipa Academiei de Poliție „Ștefan cel Mare”, cu scorul de 6-1.

Medaliile de bronz le-au revenit studenților de la Academia de Studii Economice, care au trecut în finala mică de echipa Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, cu scorul de 3-1.

La ediția din anul curent a competiției s-au înscris 6 echipe, 5 din Chișinău și cea a Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți. Proba de fotbal în sală a fost a patra disciplină sportivă, din cele 22, incluse în calendarul competițional al Campionatului Național a Sportului Studențesc.

Campionatului Național a Sportului Studențesc se desfășoară cu suportul financiar al Ministerului Educației și Cercetării.