România a luat medalia de aur la Campionatele Mondiale de la Lima

• 31 August 2022 14:08

Ștafeta masculină de 4x100 m liber a României a cucerit medaliile de aur, miercuri noaptea, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru), în timp ce Vlad Stancu a obținut medalia de argint la 400 m liber.

În componența David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu, ștafeta masculină a României s-a impus în finala probei de 4100 m liber cu timpul de 3 min 18 sec 84/100, iar Popovici a stabilit un nou record al competiției în primul schimb (100 m liber), 47 sec 07/100.

Franța a încheiat pe locul secund (3:20.29), iar Lituania a completat podiumul (3:20.41).

În finala probei de 400 m liber, Vlad Stancu a încheiat pe locul secund, în 3 min 48 sec 38/100, devansat de brazilianul Stephan Severink, 3 min 48 sec 27/100. Al treilea s-a clasat polonezul Krzysztof Chmielewski, în 3 min 49 sec 34/100, transmite digisport.

Aissia Claudia Prisecaru și Rebecca Aimee Diaconescu s-au calificat în finala probei de 100 m spate, după ce au fost înregistrate în semifinale cu al patrulea timp (1:02.59), respectiv al cincilea timp (1:02.64).

Finala probei de 100 m spate feminin este programată pe 1 septembrie, la ora 03:23 (ora României).