România a încheiat Europenele Under-15 și Under-17 cu 27 de medalii

• 18 August 2022 10:30

România a încheiat Campionatele Europene de haltere Under-15 și Under-17 de la Raszyn (Polonia) cu un total de 27 de medalii, 9 de aur, 5 de argint și 13 de bronz.

Miercuri, Mihaela Bușe (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) a obținut două medalii de bronz la cat. 81 kg, la secțiunea U17, la stilul aruncat (80 kg) și la total (140 kg). La smuls, Mihaela Bușe s-a clasat pe locul 4, cu 60 kg.

Din cauza unei accidentări, halterofila a intrat în concurs doar la primele încercări la cele două stiluri, precizează Federația Română de Haltere, transmite Agerpres.

La Under-15, Ana Mihai (CS Olimpia București) a înregistrat trei clasări pe locul patru la cat. +81 kg, la smuls (57 kg), aruncat (72 kg) și total (129 kg).
România a participat cu 18 sportivi la competiție, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Șipoș (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) și Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiță Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) și Mihaela Bușe (cat. 81 kg)