România | 29 de oameni au murit din cauza complicațiilor cauzate de gripă

  • 23 Ianuarie 2019 17:08
România | 29 de oameni au murit din cauza complicațiilor cauzate de gripă

Douăzeci și nouă de oameni au murit, până acum, în România, din cauza complicațiilor generate de gripă. Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, ultimul decedat este un bărbat nevaccinat în vârstă de 62 de ani din județul Bihor.

România se află în pragul epidemiei, motiv pentru care autoritățile sanitare atrag atenția populației să respecte normele elementare de igienă, precum spălatul pe mâini, dar și să se vaccineze și să se prezinte imediat la medic, dacă există simptome specifice gripei.

De altfel, întreaga zonă de sud-est a Europei este afectată, în această perioadă, de înmulțirea alarmantă a cazurilor de gripă. Țări precum Bulgaria, Ungaria, Grecia și Croația au înregistrat până acum mii de îmbolnăviri.

Sursa: Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: Fonograful de vineri cu Victor Buruiana
Meteo Chișinău
29,17
Câțiva nori
Umiditate:45 %
Vint:3,84 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
30
Arhivă Radio Chișinău