Rio 2016: România, surclasată de Brazilia cu 26-13

• 09 August 2016 08:26

Naționala feminină de handbal a României a fost surclasată de echipa Braziliei cu scorul de 26-13 (14-9), luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, scrie Agerpres.

Tricolorele au suferit al doilea eșec la JO 2016, după surpriza cu Angola (19-23), și riscă să fie eliminate din competiție după faza grupelor.

România a fost și în acest meci doar o umbră a echipei care câștigat bronzul la Campionatul Mondial de anul trecut și învingea Brazilia în drumul său spre medalie.

Echipa noastră a fost din nou neinspirată, lipsită de agresivitate, de coordonare și a ratat din toate pozițiile, în timp ce Brazilia, susținută frenetic din tribune, a marcat din orice situație, chiar și din poartă în poartă.

România a marcat doar 13 goluri în acest meci și doar o dată în ultimul sfert de oră al meciului.

De remarcat că Eduarda Amorim a primit cartonaș roșu în minutul 17, pentru un fault dur la Melinda Geiger.