Rio 2016: Polonezul Tomasz Zielinski, depistat pozitiv și exclus din competiție

  • 10 August 2016 13:01
Rio 2016: Polonezul Tomasz Zielinski, depistat pozitiv și exclus din competiție

Halterofilul polonez Tomasz Zielinski, depistat pozitiv la nandrolon, a fost exclus din delegația țării sale la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a anunțat Comitetul Olimpic Polonez (PKOL), transmite Agerpres.

Zielinski (25 ani), campionul european en titre la categoria 94 kg, a fost testat la sosirea sa în Brazilia, pe 31 iulie, iar în eșantioanele A și B care i-au fost recoltate cu această ocazie au fost depistate urme de steroid anabolizant, conform forului olimpic de la Varșovia.

După anunțul acestui caz de dopaj, președintele Federației poloneze de haltere, Szymon Kolecki, medaliat cu aur la Beijing (2008), și-a anunțat demisia.

"Sunt dezamăgit și îmi este rușine pentru ceea ce s-a întâmplat", a declarat Kolecki în fața ziariștilor, la Varșovia.

Tomasz Zielinski, fratele mai mic a lui Adrian Zielinski, el însuși membru al lotului de haltere al Poloniei, a decis să se pregătească pentru Jocuri în mod individual, în afara sistemului propus de Federația poloneză.

În luna iulie, președintele federației a decis să-l excludă din lotul național, însă decizia sa a fost respinsă în urma unui vot intern al conducerii acestui for.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
23,85
Cer senin
Umiditate:53 %
Vint:0,89 m/s
Sun
27
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Thu
25
Arhivă Radio Chișinău