Republica Moldova inițiază procedura de procurare a vaccinului împotriva COVID-19 prin mecanismul de cost-sharing, lansat de platforma COVAX

  • 14 Aprilie 2021 14:29
Republica Moldova inițiază procedura de procurare a vaccinului împotriva COVID-19 prin mecanismul de cost-sharing, lansat de platforma COVAX

Republica Moldova inițiază procedura de procurare a vaccinului împotriva COVID-19 prin mecanismul de cost-sharing, cu prețuri preferențiale, lansat de platforma COVAX. Ar urma să fie cumpărate vaccinuri pentru imunizarea a 30 la sută din populație, adițional la dozele oferite gratuit anterior.

Prețul per doză a fost estimat la 7 dolari SUA și include cheltuielile de transport, taxele de procurare și alte taxe, informează Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.

Prin intermediul platformei COVAX au fost livrate Republicii Moldova, gratuit, 14 400 de doze Vaxzevria (AstraZeneca) și 24 570 de doze Pfizer, iar la sfârșitul lunii aprilie vor fi recepționate încă 48 000 de doze de Vaxzevria (AstraZeneca).

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
23,2
Cer senin
Umiditate:58 %
Vint:1,34 m/s
Wed
22
Thu
24
Fri
25
Sat
27
Sun
28
Arhivă Radio Chișinău