Republica Moldova a pierdut meciul cu Suedia

• 28 Martie 2015 07:39

Selecționata Moldovei a rămas cu un singur punct și după a cincia partidă din preliminariile Campionatului European din 2016. „Tricolorii” au cedat cu 0-2 pe teren propriu în fața Suediei, transmite IPN.

Ambele goluri au fost marcate de vedeta Zlatan Ibrahimovic, în repriza a doua. Primul gol a venit în minutul 46, după o gafă a portarului Ilie Cebanu. În minutul 84, Ibrahimovic a majorat diferența, reușind să transforme o lovitură de la 11 metri.

„Sunt foarte dezamăgit. După prima repriză, am sperat la un rezultat mai bun. Mai avem mult de lucru”, a declarat la conferința de presă selecționerul Moldovei, Alexandru Curteian. „Moldova nu a avut nicio șansă. Am stat foarte bine în apărare”, a spus antrenorul Suediei, Erik Hamren.

Naționala Moldovei rămâne codașă în grupa G și va juca următorul meci pe 14 iunie, în deplasare, contra micuțului stat Liechtenstein.